Author Topic: Allah Yakındır - 2006 - İran Filmi - Türkçe Altyazılı  (Read 7246 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

iranfilmleri

 • Admin
 • Advanced Member
 • *****
خدا نزدیک است - Khoda Nazdik Ast (Hüdâ Nezdîk Est) - Allah Yakındır - 2006 -  İran Filmi - Türkçe Altyazılı

Yazan ve Yöneten: Ali Vazirian (Ali Veziriyan)
Oyuncular: Babak Hammidian (Bâbek Hamidiyan), Elnaz Shakerdoost (İlnâz Şakirdust), Saeed Nikpour (Said Nikpûr), Mina Jafarzadeh (Mine Caferzâde), Safar Roohi (Sefer Rûhî)...
Yapımcı: Javad nouroozbigi (Cevâd Nevrûzbigi)
Görüntü Yönetmeni: Mohammad Taqi Pakssima (Muhammet Takî Pâksîma)
Editör: Hassan Hassandost (Hasan Hasandost)
Müzik: Bardia Kiarass (Bardiye Kiyares)
Ses: Mohammad Reza Delpak (Muhammet Rıza Dîlpak)
Ses Kayıt: Mehran Malakooti (Mihran Melekûtî)
Makyaj: Saeed Malekan (Said Melikân)
Yapım Yılı: 2006

Daha fazla bilgi için İranlı yönetmen ve grafik tasarımcısı Ali Veziriyan'ın Resmi Sitesine ya da Sûre Sinemaya bakabilirsiniz.Filmin konusu:

Köyündeki insanlar Rıza'yı pek aklı başında olmayan bir genç olarak biliyorlar. Rıza anayol selden zarar gördüğü için motosiklet-taksiciliği yaparak insanları taşımaktadır. Bu esnada yolculardan biri olan köyün yeni öğretmenine aşık olur. Öyle bir aşk ki onu gerçekten divane eder.

Mucizevî bir deneyimle sonlanan "Hüdâ Nezdik Est" (Allah Yakındır), Ali Veziriyan'ın aşkı ruhanî ve irfânî bir bakış açısıyla incelemesidir.

Mecâzî ve İlahî aşk konulu film, Veziriyan'a İran 25. Uluslararası "Fecr Film Festivali"nde (2007), en iyi yönetmen ve İtalya'da 10. Din ve Günümüz Film Festivalinde (2007) "Don Tonino Bello" ödülünü kazandırdı.

Khoda Nazdik Ast - (Hüdâ Nezdik Est) - God is Close - Allah Yakındır - 2006 - İran Filmi - Türkçe Altyazılı

Filmi Türkçe Altyazılı olarak izlemek için BURAYA Tıklayın

veya herhangi bir torrent programı kullanarak aşağıdaki torrent dosyası ile filmi indirebilirsiniz.

iranfilmleri

 • Admin
 • Advanced Member
 • *****
Allah Yakındır - 2006 - İran Filmi - Türkçe Altyazılı
« Reply #1 on: 04 January 2014, 18:58:36 »
Filme yapılan yorumlar;

Mevlâ'ya Giden Hüzünlü Yolculuk

Mecazi aşk’tan İlahi aşk’a yol olan saf, şiirsel bir film Khoda Nazdik Ast (Hüdâ Nezdîk Est / Allah Yakındır). Duru bir hikâyeden yola çıkan film soluk soluğa izlenen maceraya dönüşüyor. Ali Veziriyan’ın 2006 yapımı Türkçe çevirisiyle “Allah Yakındır” izleyenleri büyülüyor.

Rıza çevresi tarafından “deli” olarak görülen iyi niyetli, tertemiz bir gençtir. Motosikletiyle taksicilik yaparak para kazanmaktadır. Bir gün uzak bir köye ulaşmaya çalışan öğretmen ile rastlaşır. Bu karşılaşma Rıza'yı, Mevla’ya götürecek ilk adımdır. Rıza, öğretmen ile tanıştıktan sonra yoluna artık eskisi gibi devam edemez. O günden itibaren her gün öğretmeni evinden alıp, okula götürmeyi vazife edinir kendine. Yönetmen nesneleri de ön planda tutmaya çalışıyor. Annesinin isteği üzerine; pazardan bayan yolcularla arasına bir şerit koymak için aldığı kasa, film boyunca ehemmiyetini korur. Tahta kasa filmde yeri doldurulamaz bir nesne haline dönüşür. Zaten filmin sonu da bunu tasdikler nitelikte. Rıza’nın öğretmene karşı duyguları, ne kadar saklamaya çalışsa da omzunda yük olmaya başlar. Rıza bununla beraber inanılmaz bir değişim yaşar. Yemek yemez, konuşmaz ve etrafında olup bitenleri görmez. Demirden yapılma zilin çalmasını beklerken de tek bir gözün sığabileceği pencere camının köşesinden öğretmeni izlemeye başlar.

Herkes Ona Deli Rıza Diyor

Halk arasında işini ciddiye almadığı için “deli” olarak görülen  Rıza motosikleti de bir hayli ilginç kullanmakta, yolcuları korkutmaktadır. Hatta daha ilk tanışmada derenin üzerinden geçerken, öğretmenin ayakkabısı suya düşer. Rıza ise azarlanmanın ardından koşarak ayakkabının peşinden gider. Bu sahne Mecid Mecidi sinemasının ünlü filmi Baran’ı hatırlatır bize. Karakterin ayakkabıyı elleriyle temizlemesi ve ona uzatması, hatta ilerleyen sahnelerde, öğretmenden tesadüfî aldığı tokayı saklayan Rıza, “Latif” karakterini anımsatıyor. Öğretmen Hanım’ın habersizce okul ile bağını koparmasından en çok Rıza etkilenir. Yaşadığı sıkıntılar onu iyiden iyiye çıkmaza sürükler. Günlerce beklediği kapıyı çalmaya niyetlenir fakat bundan da gözyaşıyla nasibini alır. İlerleyen zamanlarda öğretmenin evlenmesi Rızayı “Mecnun’a” çevirir. Artık kendini dahi hatırlamayan Rıza, annesinin dualarıyla ayakta kalmaya çalışır.

Leyla'yı ve Mevla'yı Aynı Anda Sevemem

Son şifa umudu türbeye getirilen Rıza, belki de en zor imtihanını gerçek dünyaya uyandığı zaman veriyor. Leyla'sını ararken Mevla'yı bulan Rıza “Leyla'yı ve Mevla'yı aynı anda sevemem” diyor. Hiç bir kaygı barındırmıyor film. Duru hikâyesi ve telaşsız üslubuyla seyirciyi sürüklemeyi başarıyor. Yönetmen filmi öylesine derin bir yapı üzerine kurmuş ki; iki seneyi aşkın bir süreyi 80 dakikaya sığdırıyor ve bunu yaparken de, zamandan ve mekândan sıyırıyor kendini. Yalnızca karaktere yoğunlaşıyor, onların jest ve mimiklerini her ayrıntısıyla öne çıkarıyor. Khoda Nazdik Ast (Hüdâ Nezdik Est) filmi yönetmen Ali Veziriyan’a 2007 yılında İran 25. Uluslararası Fecr Film Festivali’nde “En İyi Yönetmen”, yine aynı yıl İtalya’da Dün ve Günümüz Film Festivali’nde “Don Tonino Bello” ödülünü kazandırdı.

Hafız-ı Şirazi’den Muhteşem Şiir

Başrolde yer alan usta oyuncu Babek Hamidiyan ve Elnaz Shakerdoost (İlnaz Şakirdost)’un Leyla ve Mecnun olmak için gösterdikleri müthiş performans, belki de filmin en büyük şansı. Motosiklet üzerinde iki masal kahramanı gibi yolculuk yaparken müzikler dikkat çekiyor. Bardia Kioross’in besteleri dinleyenlerin üzerinde en az film kadar etki bırakıyor. Film aynı zamanda büyük bir yer ayrılan edebiyatla paralel ilerliyor. Gerek öğretmenin sözlükteki ilk kelime “ab” ile başlaması gerekse Hafız’dan (Hafız-ı Şirazi) okuduğu muhteşem şiir ile bunu doğruluyor.

Ey aşk! Ateştir senin nesebin.../ Niteliğin dumandır kaynağın ise rüzgar /
Su tufana dönüştü toprak da küle / Senin kokunla ateş rüzgara karıştı /
Şirin’siz her saray bisütûn gibi viranedir / Ferhat’sız her dağ bir saman çöpüdür rüzgarda /
Yedi nesil öteye tüm atalarımız gâmdı / Bize miras kalan hep sonsuz keder oldu /
Rüzgar esince toprağımızdan senin kokun geliyor / Sadece Sen kalacaksın; biz hepimiz gidince./

Ali Veziriyan her ne kadar mecazi ve ruhani aşkı farklı boyutlarıyla ele alıyorsa da her yaştan seyirciye hitap etmeyi başarmış.

Mevlâ'ya Giden Hüzünlü Yolculuk - Tuğba KOÇAK

iranfilmleri

 • Admin
 • Advanced Member
 • *****
Allah Yakındır - 2006 - İran Filmi - Türkçe Altyazılı
« Reply #2 on: 15 January 2014, 20:20:13 »
Bir film izledim bugün. "Allah Yakındır"
İran Yapımı olan bu film daha çok aşkla ilgili...
Leyla leyla derken Mevla'yı bulmakla ilgili...
Basit bir film gibi görünse de anlatılan mesaj açık ve net.
Duygular etkili, samimi, içten...
"Ama ben giden sevgili istemiyorum diyordu Rıza."

Filmde beni en çok etkileyen o dörtlük;

"Geldi üzerime üç keder bir anda.
Yalnızlık, esaret ve sevgilinin hasreti.
Yalnızlık ve esaretin çaresi var.
Ama sevgilinin hasreti, sevgilinin hasreti, sevgilinin hasreti...

[bahr love]

iranfilmleri

 • Admin
 • Advanced Member
 • *****
Allah Yakındır - 2006 - İran Filmi - Türkçe Altyazılı
« Reply #3 on: 12 February 2014, 12:37:32 »
Allah Yakındır. İran Yapımı. Samimiyetin güzelliği,saflığın övgüsü ve yardımın Müslüman için hiç de uzak olmadığını nefis bir hikayeyle anlatmış. Dokunaklı bir film. Ve ailece rahatlıkla izlenebilir. İyi seyirler.

Hacer Sezen Şahin

Hüdâ Nezdik Est (Allah Yakındır), 2006 yapımı İran filmi. Son derece yalın bir anlatıma sahip olan, bu 86 dakikacık filmin yönetmeni Ali Veziriyan.

İran 25. uluslararası "Fecr Film Festivali"nde, en iyi yönetmen ve İtalya'da 10. din ve günümüz film festivalinde "don tonino bello" ödüllerini kazanmış.

Konusuna gelince:

Küçük bir köyde iyi kalpli, saf motosiklet taksicisi bir genç (Rıza), köyün yeni öğretmenine aşık olur ve olaylar gelişir. Çok bahsetmek istemiyorum. Bulun ve izleyin.

Ama ne kadar beğendiğimi söylemeden geçmeyeyim... Süresi kısa ve çok da basit görünse de insanın kalbine dokunan, gülümseten, nemli gözlerle izlenen bir film. Zaten benim gibi İran sinemasıyla ilgili iseniz hoşunuza gitmemesi mümkün değil.

Ekşisözlük'ten Mecnûne


İlla Mevlâ (c.c.)

Herkes Mevla'yı arıyor farkında olarak ya da olmayarak.
Kimi Leyla'yı Mevla yapıyor.
Tokat yiyor, başka Leyla'lara geçiş yapıyor.
Tokat yiyor Mevla'ya dönüş yapıyor vs vs...
"Allah Yakındır" filmi öyle güzel anlatmış ki insanın bu hal-i pür melalini...
Uzun süredir bu kadar harika bir film izlemememiştim.
... Ahir zaman gençlerinin izlemesi ve ibret alması gereken sağlam içerikli bir film.
Allahım muhabbetimizi yalnızca sana sarfedecek kadar aşk ehli eyle bizi. Amin.

Lacivert Zaman

İnsan gerçek aşkı bulabilir mi ki? Sevdiğini aklından çıkaramayan Rıza, imtihan sürecinden sonra Leyla'sını bulabilecek midir? Aşk ve hakikat üzerine felsefi bir yolculuk hikayesi bu filmi izleyince çoğu kişi, kendine pay çıkaracaktır. Ne mutlu Leyla'sını arayanlara ve bulanlara!

Türkçe Altyazı sitesinden ignoramus

iranfilmleri

 • Admin
 • Advanced Member
 • *****
Re: Allah Yakındır - 2006 - İran Filmi - Türkçe Altyazılı
« Reply #4 on: 05 October 2014, 11:28:42 »
Özgür Öztürk'ün kaleminden; "Leyla’nın İzinde Bir Yolculuk: Allah Yakındır".

Yorum biraz uzun olduğu ve çokça spoiler içerdiği için linkini paylaşıyoruz:

http://www.yasamaugrasi.com/kultursanat/ali-vezirian-khoda-nazdik-ast-god-is-near-allah-yakindir-2006.html

Filmi izledikten sonra mutlaka bu güzel yazıyı okuyunuz. Yazara ve sizlere teşekkür ederiz.